Zakupy to w zasadzie szara rzeczywistość, różnie traktowana w zależności od przedmiotu zakupów. Kupowanie w miejscu, gdzie wybór jest szeroki, jak granica Kanady z USA może nas nieco zdezorientować i pozwolić przesadzić z ilością – zakupy w Internecie, bo o nich mowa po przeczytaniu tego artykułu nie będą już tak straszne.

O czym pamiętać ?

Istotne znaczenie ma wola osoby chcącej dokonać zakupu, która może być wyrażona poprzez każde zachowanie ujawniające ją w sposób dostateczny na przykład w postaci elektronicznej.

Umową zawartą na odległość jest umowa, która charakteryzuje się:

  • brakiem jednoczesnej fizycznej obecności stron;
  • wyłącznym wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;
  • dotyczy umów zawartych między konsumentami a przedsiębiorcami.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy:

  • przedstawienie, co generuje dodatkowe płatności w Naszym zamówieniu;
  • określenie:
  • głównych cech świadczenia, jego przedmiotu, sposobu kontaktu z konsumentem;
  • informacji o łącznej cenie;
  • czasie trwania umowy;
  • minimalnego okresu trwania zobowiązań konsumenta wynikających z

umowy.

Co oznacza „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”

To tajemnicze sformułowanie służy jedynie do tego, aby potwierdzić poprzez  kliknięcie, że wiemy iż Nasze zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty. Takie lub inne równoważne sformułowanie jest konieczne, szczególnie dla przedsiębiorcy, ponieważ jego brak powoduje, że umowa nie zostaje zawarta.

Co zrobić, gdy zamówiona książka nie ma kilku rozdziałów a stylowy sweter guzików?

Mamy jeszcze szansę! Mianowicie, zawierając umowę na odległość, możemy w terminie 14 dni odstąpić od niej, bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów. Gdyby jednak zdarzyło się, że nie zostaliśmy poinformowani przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, to takie uprawnienie wygasa po upływie 12 miesięcy.

W przypadku odstąpienia od umowy taką umowę uważa się za niezawartą. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania Naszego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zwrócić wszystkie dokonane przez Nas płatności w tym koszty dostarczenia rzeczy. Wyjątkiem są dodatkowe koszty wynikające z wybranego przez konsumenta sposobu dostarczenia innego niż najtańszy, zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę.

Niestety nie od wszystkich umów zawartych na odległość będzie przysługiwało prawo odstąpienie, jednym z nich będzie na przykład umowa zawarta w drodze aukcji publicznej.

Jako krótkiego podsumowania możemy użyć słów Franka Dolasa: „ Brać, wybierać, decydować i niczego nie żałować! ”

PS Gdyby jednak zaszła konieczność, o to mała pomoc: wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *